Gyula és környéke – a kultúra jegyében: Gyula az Alföld délkeleti részén, a Fehér-Körös bal partján, a román határ mellett fekszik. A 33.000 lakosú, közel 800 éves kisvárosban hosszú évtizedek óta békében él egymás mellett a magyar, német és román lakosság. Napjainkban Gyula a hazai román kisebbség legjelentősebb központja és egyben az egyetlen magyarországi ortodox püspökség székhelye. Ezt a vallási és kulturális sokszínűséget a város mai napig őrzi, amit a hangulatos utcákon sétálva és árnyas tereken megpihenve mi is érezhetünk.
A Várfürdő mellett Gyula másik legfontosabb látnivalója a XV. században épült, és Közép – Európában egyedülálló módon máig épen maradt gótikus téglavára.
24 kiállítótermében közel hét évszázad történetét járhatják végig a látogatók. A kilátóból gyönyörű panoráma nyílik a városra.
A 2005-ben újjáéledt vár számos szolgáltatással várja látogatóit: vármúzeum, kápolna, középkori borozó, lovagterem, sólymászat, jelmezes programok.
A Várfürdő mellett elhelyezkedő kastélyt Harruckern János kezdte építtetni az 1720-as években. Két tűzvészt követően 1801-ben copf stílusban építették újjá, majd 1888-tól 1944-ig az Almásy-család lakott falai között.
A modern kiállítótermekben interaktív módon ismerhetjük meg a kastély egykori urainak életét, annak érdekes részleteit.
A város legfőbb nevezetessége a Gyulai Várfürdő, melyet az egykori Almásy-kastély 8,5 hektáros parkjában alakítottak ki. A 2004 méter mélyről feltörő 72 °C hőmérsékletű gyógyvíz alkáli – hidrokarbonátos – kloridos összetétele miatt kiválóan alkalmas mozgásszervi és nőgyógyászati problémák kezelésére, krónikus idegbántalmak gyógyítására, valamint balesetek és műtétek utáni rehabilitációra. A fürdőben működő 2000 m2 területű gyógyászati központban a legkülönfélébb kezeléseket vehetik igénybe.
MTÜ Kisfaludy Program
A Gyulai Várfürdő Kft. szolgáltatási színvonalának és kapacitásbővítésének előkészítése és a megvalósítás finanszírozása céljából Támogatói Okirat került aláírásra a Kisfaludy2030 Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Kft.-vel (projekt azonosító száma: ET-2020-02-099), amely értelmében a Gyulai Várfürdő Kft. 2 883 677 788 Ft támogatásban részesült (a projekt elszámolható összköltsége 3 185 110 000 Ft, 90%-os támogatási intenzitás mellett.).
A projekt első ütemében a „Gyermekparadicsom” újul meg (spraypark, gyerek pancsoló és gyermek medence - kombinált játszótorony vizes játékelemekkel, csúszdákkal), a kivitelezői munka 2021. őszén kezdődik.
A teljes beruházás tervezett befejezési dátuma 2023. november 30.
A Százéves cukrászda mellett álló, késő barokk stílusú polgárházat az 1801-es tűzvészt követően építtették. A Ladics-család hagyatékából kialakított emlékmúzeum bepillantást enged a XIX. századi vidéki polgári elitjének életébe. Öt generáción át megmaradtak a korabeli életmódot tükröző tárgyak, bútorok, öltözékek.
Gyulavári egészen 1971-ig, Gyulához csatolásáig önálló település volt. Itt található a XVIII. században épült Wenckheim-Almássy kastély, melynek felújítása és múzeummá alakítása 2007 szeptemberére fejeződött be. A kastélyban és a kastélyparkban kialakított látogatóközpont három nagy területre – hagyományok, kultúra és fenntartható fejlődés – bontva kívánja bemutatni a Dél-Alföld néprajzi, kulturális, természeti-környezeti értékeit, és gazdasági fejlődésének lehetőségeit.
Gyulán született Erkel Ferenc, a magyar opera megteremtője, a Himnusz megzenésítője 1810-ben született az egykori tanítóházban.
A modern technika vívmányaival felszerelt kiállítótermek egyikében az európai himnuszokat ismerhetjük meg, egy másikban egykori feladatokat oldhatunk meg egy interaktív sarokban, míg egy harmadikban, az „Erkel-emlékszobában” a zeneszerző óriás személyes tárgyait és relikviáit láthatjuk.
A Kossuth Lajos utcán található az egykori Úri Kaszinó épülete, mely a Gyulai Várszínház kamaraterme. Az ősztől tavaszig tartó szezonban befogadó színházként itt színi előadásokat, előadói esteket, koncerteket, táncházakat rendeznek. 1999-ben nyílt a Kamaraterem előterében a Kamaragaléria, ahol neves alkotók képzőművészeti és fotókiállításait láthatják a nézők.
Gyula városa az 1848-49-es szabadságharc egyik szomorú helyszíne volt. világosi fegyverletételt követően 1300 fogoly honvédtisztet Gyulára kísértek és itt fegyverezték le és adták át őket az osztrák hatóságoknak. A később Aradon kivégzett 13 honvédtiszt közül 9-et Gyulára hurcoltak és itt tartottak fogva a kivégzésükig. Rájuk emlékeztet a vár szomszédságában álló kilenc oszlopból álló szoborcsoport.
A kastély Magyarországon, sőt Közép-Európában egyedülálló palladieszk, négy timpanonos, toszkán oszlopos kastély. A kastélyt kézdy - Vásárhelyi János Arad vármegye alispánja, királyi tanácsos építteti vélhetően anyósa tiszteletére.
A kastély az olaszországi vicenzai Villa la Rotonda utánérzése, klasszicista stílusban épült és immár felújítva áll impozánsan az Őt körül vevő őspark közepén.
A kastélykertben épült fel 1810. körül a Szent Anna kápolna és családi kripta az akkori tulajdonosnak, Vásárhelyi Albertné Brünek Judithnak köszönhetően, s lebontásáig majdnem 120 évig állt a kastély parkjában az öreg tölgyfák két sora között.
Tegyen sétát Gyula belvárosában, mely régi épületeivel, árnyas parkjaival őrzi a múlt hangulatát. Szállodánktól alig néhány perc alatt kényelmesen érhető el az Élővíz-csatorna és környéke, a Petőfi tér díszkútja, illetve a katolikus nagytemplom a Harruckern téren. A Kossuth térre érve gyönyörködhetnek a szökőkutak játékában.
A méltán világhírű gyulai kolbász köré csoportosult gyűjteményszervezés a 80-as évek első felében kezdődött meg, majd kitartó munkával 2008-ban kapott új erőre, és költözhetett jelenlegi helyére.